Tämä naisen riippuvuus yhteisestä ihonhoitotuotteesta jätti hänen ihonsa raakana ja poltettuna

Tämä naisen riippuvuus yhteisestä ihonhoitotuotteesta jätti hänen ihonsa raakana ja poltettuna

Dorothy Atkins

Dorothy Atkins | Päätoimittaja | E-mail

Kun näin ensimmäisen kerran kuvia Englannista 50-vuotiaasta Juli-Anne Cowardista, minua hukattiin sanoin. Mitä mahdollisesti olisi tapahtunut, jotta hänen ihonsa näyttäisivät tällä tavoin, ja onko tämä kummallinen onnettomuus tai sairaus, joka esiintyy useammin kuin me tiedämme? Tässä on hänen tarinansa, samoin kuin palautetta parhaista ihotautilääkäreistä.

Kuten Päivittäinen posti Raportit, Coward tunnusti steroidien voiteiden riippuvuudet suurimman osan elämästä, kun hänen äitinsä alkoi hoitaa häntä vain kolmen kuukauden ikäisinä, auttaakseen rauhoittamaan kutinaa ekseemaansa. Vuosien ajan, kun hän yritti herättää itsensä pois voiteista, Coward alkoi taistella "ajankohtaista steroidivähennystä", joka jätti hänet tuskallisilta kipeiltä, ​​röyhtäneeltä iholta (katso täältä ja täältä). Yhdessä vaiheessa hän sanoi, että hänen koko kehonsa oli peitetty "raakalevyillä ja huuhtelemalla kiehuu".

"Mitä kauemmin olen ilman niitä, sitä paremmin olen tullut", Coward kertoi Päivittäinen posti. "Se oli todella tunneperäistä, nauruloin ja naurutuin, koska en voinut uskoa, että tämä tapahtui minulle. Minua kauhistutti näkemys siitä, mitä oli tulossa, mutta tiesin, että minun oli poistuttava voiteista lopettamaan tämä kerran ja jokainen päivä tuntuu paremmalta ja paremmalta Haluan sanoa muille, että ymmärrän, että tulevat steroidit voiteet ovat pelottavia, mutta tuki on siellä [hän liittyi online-tukiryhmään, International Topical Steroid Addiction Verkosto, vuonna 2016. Olen päässyt varmasti edistymään, ja onnistuin neljän meripeninkulman kulkuun muutamana päivänä, mikä on jotain jota en ole tehnyt vuosia. " Syy? Coward sanoo olevansa niin paljon tuskaa, että hän tuskin pukeutui vaatteisiin, ja kun hän teki, hänen piti käyttää niitä ulkona, joten saumat eivät ärsyttäisi ihoa.

Kun Coward pääsi 20-vuotiaisiin, hän käytti päivittäin alhaisen annoksen steroidikermaa, jotta hänen ihonsa pysyisivät kirkkaina, mutta kun hän lopettaisi sen käytön, hänen ihonsa kiristettäisiin uudelleen. "Se tuntui melkein riippuvuudelta, jos en käyttänyt sitä, ihoni alkaa polttaa, ainoa tapa, jolla voin kuvata sitä ihmisille, on se, että tuntuu siltä, ​​että vaatteeni ovat nokkosia ja täynnä ampiaisia. pelossa kerman loppumisesta. "

Lisätietoja "steroidikarkkuudesta" kääntyi Beverly Hills, CA, dermatologi Rhonda Rand, MD ja New York dermatologi Adebola Dele-Michael, MD. Tässä mitä heidän oli sanottava.

Dr. Randin mukaan ajankohtaiset steroidit pyrkivät supistamaan verisuonia, mikä aiheuttaa vähemmän punoitusta ja ärsytystä. Siksi on järkevää niille, jotka käyttävät niitä kasvamaan "kiinnitetty" heille, koska voiteet tekevät ihonsa näyttävän ja tuntuu paremmalta. "Näen potilaille, joilla on iho-oireita, jotka johtivat paikallisten steroidivalmisteiden käyttämiseen yhtä usein kuin muutaman viikon välein. Vaikka tämä tapaus on äärimmäinen (on vaikea kertoa, mitä tapahtuu vain katselemalla kuvia hänestä ja tekemättä asianmukaista tenttiä), steroidi kerma liikaa tai väärinkäyttöä on yleisempi kuin luulet. Joten, tämä nainen aiheuttaa tärkeän aiheen steroidien voiteiden käytöstä. "

Kuten Dr. Dele-Michael selittää, "Ihmiset voivat tulla riippuvaiseksi ajankohtaisista steroideista, koska kun he voivat hoitaa tiettyjä ihosairauksia, lopettamalla steroidien voiteiden käyttö voi aiheuttaa rebound-vaikutusta, jossa henkilön iho voi paisua jopa pahempaa kuin alkuperäinen iho Tämä ilmiö voi olla pelottavaa ja aiheuttaa ihmisille edelleen paikallisen steroidin käyttöä, ja tämän vuoksi on syytä hakea ihokosmetiikasta johtohahmolle hyväksyttyä dermatologialaista asiantuntemusta.Tyypillisten steroidien pitkäaikainen käyttö voi tehdä iholle haurastuneen , aiheuttaen sen repeytymisen ja supistumisen helposti ja myös altistavat ihon alttiimmin infektioille. "

Molemmat lääkärit ovat yhtä mieltä siitä, että koska on olemassa monia erilaisia ​​steroidivalmisteita (ja seitsemän erilaista steroidiryhmää), on kriittistä käydä lääkärin sertifioidun dermatologin sijaan perusterveydenhuollon lääkäri. "Jos henkilö käyttää liikaa steroidikermaa tai ihoa liian voimakasta, voi olla komplikaatioita", sanoo tohtori Rand. "Yleislääkärit eivät välttämättä ole tietoisia näiden tuotteiden erityisistä vahvuuksista ja suosituksista, ja olen myös kuullut potilaista, että heidän apteekkineuvonsa tekivät päätöksen antaa heille eri kerma, joka perustuu hintaan, ja tämä on myös huolenaihe. Apteekit eivät myöskään ole tietoisia näistä voiteista, mutta kun niitä käytetään tarkoituksenmukaisesti, steroidit voiteet voivat olla pelinpelaaja ja jopa pelastaa ihmisten elämää. "

Jaa Ystävien Kanssa

Aiheeseen Liittyviä Artikkeleita

add