On kalliimpaa ostaa epäterveellinen hoito

On kalliimpaa ostaa epäterveellinen hoito

Dorothy Atkins

Dorothy Atkins | Päätoimittaja | E-mail

Syntymäkausi koulussa: ajatella paljon cupcakes, koristeltu evästeet, munkkeja. Yksi lapsistamme on tarjonnut suuren Krispy Kreme® donitsi yli 10 kertaa jo tänä vuonna koulussa syntymäpäivänä. Ja se on vasta helmikuussa! Siinä on noin 200-300 kaloria / donitsi, jossa on 9-30 grammaa sokeria (useimmilla verkkosivuilla 250-300 kaloria ja 20-30 grammaa sokeria). Ja se on meidän lapsemme säännöllisen aamiaisen, lounaan ja välipalan päälle. USDA suosittelee lapsille mahdollisimman vähän sokerin saantia, mutta sallii jopa kymmentä prosenttia lasten päivittäisistä kaloreista sokerilla - 120 grammaa sokeria päivässä tyypillisessä 1 200 - 1400 kalorilääkärin päivässä 4 - 8-vuotiaille lapsille. Ja jos yksi donitsi on 20-30 grammaa sokeria, niin lapsesi on juuri nopeasti käyttänyt merkittävän osan siitä päivittäin 120 grammaa!TIETOKILPAILU: Kuinka paljon sokeria ja rasvaa syönyt tänään? Joten ... se oli äskettäin vuoroni. Pitäisikö minun tehdä, mitä useimmat meistä ajattelevat, on helpoin ja halvin vaihtoehto: vain poimia jotain? Loppujen lopuksi kolmekymmentä lasta ja muutamia lisäominaisuuksia ... mahdollisesti paljon aikaa ja rahaa, eikö? Ei! Päätin omaksua hyvinvoinnin joka päivä, jopa syntymäpäivälahjaksi. Ja arvaa mitä? Säästin rahaa ja luultavasti jopa jonkin aikaa! Menen ruokakauppaan ainakin kerran viikossa, joten kun lapsi pyysi hedelmäkärkiä ja pienen suklaakappaleen, ostin ainesosat myymälästä, kun olin jo siellä. Tarkistaa. Ei ylimääräistä matkaa saadaksesi fancy jälkiruoka. Valitettavasti minua painosti aikaa, joten ostin esileikatut hedelmät sekä rypälepaketin. Suuri kokonaissumma: 16,41 dollaria kaikkien hedelmien osalta, 99 senttiä bambusta vartaille ja 7,98 dollaria kahden pussin Dove maitosuklaamelli = 25,38 dollaria.LISÄÄ: Syö terve 30 dollaria viikossa. Minä kutsutin Krispy Kremeä kyselemään hinnasta: kaunis herrasmies ehdotti, että ostan kolme kymmenkunta (halvempi tusina). Jokainen tusina = 9,49 dollaria. Suuri summa: $$ 28,47 + vero. Toistaiseksi niin hyvä. Nyt, mitä tapahtuu. Rypäleiden peseytyminen kesti 30 minuuttia, leikattiin valmiiksi leikattu hedelmä hieman pienemmäksi ja heitteli ne bambusta vartaaseen. Vertailun vuoksi ajetin kotini Krispy Kremestä: Seitsemän minuuttia joka suuntaan (14 yhteensä) sekä aika, jonka olisi pitänyt odottaa riviin (yup, mitä diabeteksen epidemia ... oli rivi ...) tilauksesta ja odota, kun he pakettivat kolme laatikkoa. Oletan, että koko matka olisi ollut vähintään 30 minuuttia, mutta se sai minut tekemään hedelmän kebobit. Mutta paras viimeiseen: Kuvittele, millainen levy oli: kauniit kebobit, rypäleet, meloni, mansikat, ananas. (Väri, raikas, houkutteleva!) Otin lautasen lapsen luokkahuoneeseeni ja yhtäkkiä kuulin kollektiivisen huokauksen. Lapset katselivat työtään, näkivät lautasen ja olivat niin innoissaan. Joka tiesi? Kiire kebobilla. Levy oli tyhjää nopeammin kuin he voisivat laulaa Happy Birthday.So ... mennä siitä tänään. Tee aktiviteetti terveeksi. Saatat vain yllättää itsesi ja ympärilläsi olevat. Nyt se on jokapäiväistä hyvinvointia, joka päivä.

Jaa Ystävien Kanssa

Aiheeseen Liittyviä Artikkeleita

add