Tämä suosittu antibiootti käänsi miehen silmän siniset valkoiset

Tämä suosittu antibiootti käänsi miehen silmän siniset valkoiset

Dorothy Atkins

Dorothy Atkins | Päätoimittaja | E-mail

Vähemmän silmien värin muutokset kertovat harvoin terveysongelmista - loppujen lopuksi silmien väri voi muuttua iän myötä. Kuitenkin, jos silmäsi valkoiset tulevat esimerkiksi kirkkaaksi sävyksi siniseksi, se on varmasti huolenaihe.

Valitettavasti juuri tämä tapahtui yhdelle miehelle, joka joutui näkemään lääkärin sen jälkeen, kun hänen silmänsä muuttui pelottavalle laivastolle. Raportin julkaisija The New England Journal of Medicine paljasti 70-vuotiaan miehen, jolla oli hänen silmäinsä valkoiset, lääketieteellisesti sklera, kääntyi maitosta indigoksi. Yllättäen hänellä ei ollut mitään kipua, hänen näkemyksensä oli tavanomaisissa ohjeissa ja hänen kokonaisvaltainen silmäsairaus oli täysin normaali. Tämän värjäyksen syyllinen: suosittu antibiootti nimeltään minosykliini, jota tavallisesti käytetään bakteeri-infektioiden ja vaikeiden akneiden hoitoon. Minosykliini tunnetaan myös anti-inflammatorisista ominaisuuksistaan, mikä tekee siitä lääkeainetta potilaille, jotka kärsivät nivelreumasta.

Raportin mukaan kyseinen potilas oli ottanut minosykliiniä yli 15 vuoden ajan niveltulehduksen hoidossa, hitaasti havaitessaan värimuutosta ajan myötä. Vaikka ei ole selvää, miten tämä prosessi tapahtuu, lääkärit artikkelin takana, Jawad Arshad ja Rony Sayegh, MD, uskovat, että tämä voi tapahtua mino-sykliinin ja melaniinin tai raudan sivuvaikutuksena muodostaen "liukenemattomat kompleksit", jotka muodostuvat keho ja tikku ympäri. Vaikka potilas vaihtaa antibiootteja, hänellä oli edelleen blues-leikkaus koko vuoden ajan uusilla lääkkeillä.

Tämä ei ole ensimmäinen raportoitu minosykliinivärjäys tai hyperpigmentaatio. Vuonna 2016 tutkimuksessa lähes 300 potilasta, jotka käyttivät lääkettä pitkäaikaisena ratkaisuna, todettiin, että vaikka vain 3 prosenttia potilaista koki sinilevän värin, yli puolet potilaista osoitti jonkin verran värimuutosta neljän ja puolen vuoden kuluttua , erityisesti ihossa.

Lisäksi julkaistu artikkeli julkaisussa American Ophthalmian akatemia maaliskuussa 2007 kuvataan samanlainen 79-vuotias potilas, jonka nimi on "Eleanor Green". Kun minosykliiniä oli kulunut kymmenen vuotta, hänen korvansa, posket, kulmat ja kynnet olivat muuttuneet pilviseksi koboltiksi. Lääkkeen lopettamisen jälkeen Ms Green osoitti vain osittaista pigmentaation vähenemistä. Väri meitä järkyttynyt.

Jaa Ystävien Kanssa

Aiheeseen Liittyviä Artikkeleita

add