Onko retinoidit kohottava riski murtumille?

Onko retinoidit kohottava riski murtumille?

Dorothy Atkins

Dorothy Atkins | Päätoimittaja | E-mail

Tutkimukset ovat osoittaneet, että A-vitamiinin suuri saanti ruokavaliossa, joko ruoan tai lisäaineiden kautta, voi olla haitallinen luuston vaikutus; nimittäin vähentynyt mineraalitiheys ja murtuma. Vastaavasti on huolestunut yli retinoideja, kemiallisia yhdisteitä, jotka on johdettu A-vitamiinista, jota käytetään hoidettaessa ihon oireita kuten akne ja psoriaasi. Tanskalaiset tutkijat tekivät äskettäin vertailevaa tutkimusta satoja tuhansia ihmisiä, joista osa oli kokenut murtumia ja jotkut eivät olleet määrittäessään jokaisen suun tai ajankohtaisen retinoidien käyttöä, jos sellaisia ​​on. Heidän löydöksensä, jotka julkaistiin Dermatology-arkistossa, osoittavat, että retinoidien oraalinen tai paikallinen käyttö, kuten isotretinoiini tai acitretin, ei vaikuta negatiivisesti potilaan luihin. Lisäksi lisäämällä annoksia ja käyttämällä retinoideja pitkään aikaan ei liittynyt lisääntynyttä murtumariskiä. "Aknea tai psoriaasia, merkkejä systeemisessä hoidossa A-vitamiinianalogeilla (retinoidit), vaikuttivat murtumien riskiin", tutkijat kirjoittavat. "Näyttää siis siltä, ​​että A-vitamiinianalogit ovat murtumien kannalta turvallisia jopa hyvin suurina annoksina." Näistä löydöistä huolimatta retinoidien käyttäjille on järkevää sisällyttää riittävät määrät D-vitamiinia ja kalsiumia ruokavalioihinsa.

Jaa Ystävien Kanssa

Aiheeseen Liittyviä Artikkeleita

add